Menu główne

Czego szukasz?

    IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

    Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

    Sprawdź

    IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

    Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

    Sprawdź
    Artykuły

    Artykuł

    Nowe zasady podatkowe

    Dowiedz się, jak rozliczyć po nowemu podatek od zysków kapitałowych ze swoich inwestycji w fundusze.

    Przeczytaj
    Artykuły

    Artykuł

    Nowe limity IKE i IKZE w 2025 r.

    Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2025 roku.

    Przeczytaj

    Kapitał początkowy

    Wysokość zgromadzonych na koncie emerytalnym środków, ustalona na podstawie składek opłacanych przez 1999 rokiem. Kapitał początkowy zostaje wyliczony na dzień 01.01.1999 r. dla każdej osoby, której składki emerytalne wpływały do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach starego systemu emerytalnego. Podstawą do wyliczenia kapitału początkowego jest wartość emerytury, którą ZUS musiałby wypłacić ubezpieczonemu gdyby odszedł na emeryturę w ww. dniu. Otrzymana wielkość mnożona jest przez 12 miesięcy oraz przez średni czas dalszego trwania życia danej osoby. Kwota kapitału początkowego zależy od podstawy wymiaru składek, długości udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych przebytych przed 1 stycznia 1999 r., a także od współczynnika służącego do obliczenia części socjalnej – przy czym do obliczenia kapitału początkowego stosuje się kwotę bazową w wysokości 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z II kwartału 1998 r., wynoszącą 1220,98 zł.

    Kapitał początkowy ustalany jest dla osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r., a także opłacały składki na ubezpieczenie społeczne bądź też pozostawały w zatrudnieniu przed 1999 r. Kapitał początkowy jest naliczany również osobom ubezpieczonym, urodzonym przed 1949 r., które zgłosiły swój pierwszy wniosek o emeryturę przed 31 grudnia 2008 r., występując tym samym o obliczenie emerytury na nowych zasadach (jeśli osoby te: osiągnęły odpowiedni wiek emerytalny, kontynuują ubezpieczenie rentowe i emerytalne po osiągnieciu wieku emerytalnego, ich okresy składkowe wynoszą co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn).