Pytania i odpowiedzi
Wybierz interesujący Cię temat:
Najczęściej zadawane pytania:
W procesie resetowania hasła, po pomyślnej weryfikacji Twoich danych, wiadomość z jednorazowym hasłem prześlemy SMS-em na numer podany przy rejestracji. Hasło zmień koniecznie po zalogowaniu do serwisu.
Jeśli nie otrzymujesz od nas żadnego SMS-a, przyczyną może być rozbieżność w danych dotyczących Twojego konta, np. w numerze dokumentu tożsamości, albo blokada dostępu do serwisu. W takim wypadku musisz skontaktować się z naszą infolinią pod numerem: 801 690 555. Konsultanci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–20:00 oraz w soboty w godzinach 9:00–14:00.
Gdy przejdziesz przez proces rejestracji w serwisie GS TFI24, w ciągu maksymalnie dwóch dni roboczych otrzymasz numer uczestnika i hasło startowe. Możliwą przyczyną problemów z otrzymaniem wiadomości SMS mogą być:
- nieprawidłowy lub nieaktualny numer telefonu komórkowego, podany przy rejestracji,
- przepełniona skrzynka odbiorcza w telefonie lub problem z dostarczaniem wiadomości SMS po stronie operatora telefonii komórkowej.
W takim przypadku skontaktuj się z naszą infolinią pod numerem: 801 690 555. Konsultanci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–20:00 oraz w soboty w godzinach 9:00–14:00.Jeśli nie pamiętasz tylko swojego hasła do logowania, skorzystaj z przycisku „Nie pamiętam hasła”. na głównej stronie serwisu transakcyjnego GS TFI24. W formularzu podaj swoje dane, a po pomyślnej weryfikacji wiadomość z jednorazowym hasłem prześlemy SMS-em na numer podany przy rejestracji. Hasło zmień koniecznie po zalogowaniu do serwisu.
Jeśli jednak nie pamiętasz żadnych danych, musisz skontaktować się z naszą infolinią pod numerem 801 690 555. Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–20:00 oraz w soboty od 9:00 do 14:00. Po pomyślnej weryfikacji odblokujemy Ci dostęp do konta, a wiadomość z jednorazowym hasłem prześlemy SMS-em na numer podany przy rejestracji. Hasło zmień koniecznie po zalogowaniu do serwisu.
Po zalogowaniu się do serwisu GS TFI24 możesz edytować numer rachunku bankowego oraz hasło logowania. Pamiętaj, że na numer rachunku bankowego, podany w serwisie, będziemy przekazywać wszystkie środki z realizacji zleceń sprzedaży jednostek funduszy GS. Możesz również edytować takie dane jak nazwisko, adres zamieszkania, adres do korespondencji, uposażonych oraz serię i numer dokumentu tożsamości.
Te wszystkie informacje możesz zmieniać w ustawieniach konta. Wystarczy, że klikniesz w swoje imię i nazwisko w prawym górnym rogu, a następnie wejdziesz w zakładkę „Ustawienia profilu”. Tam możesz zarządzać urządzeniami, zmienić hasło lub wybrać, dla którego produktu chcesz zmienić informacje dodatkowe. W wersji mobilnej te same opcje znajdziesz, gdy klikniesz w ikonę człowieka na dolnym pasku, a następnie wybierzesz „Ustawienia”.
- Wybierz produkt, w ramach którego chcesz zmienić swoje dane. Jeśli posiadasz więcej niż jeden produkt, np. PPE i PPK, zaktualizuj swoje dane w każdym z nich oddzielnie.
- W przypadku zmiany danych w ramach funduszy inwestycyjnych Goldman Sachs, IKE Plus i IKZE, aktualizacja danych zajmuje 2 dni robocze, a w przypadku PPI, PPK i PPE – do 5 dni roboczych.
- Pamiętaj, że jeśli aktualizujesz swoje dane w ramach PPE, to zrealizujemy Twoje zlecenie dopiero wtedy, jak zatwierdzi je Twój pracodawca.
1 stycznia 2024 roku zmieniły się przepisy podatkowe dla osób fizycznych, które inwestują w funduszach inwestycyjnych.
Co się zmieniło od 1 stycznia 2024 roku?
Według nowych regulacji fundusze nie odprowadzają podatku od zysków kapitałowych, gdy realizują odkupienie i konwersję jednostek uczestnictwa.
To oznacza, że w przypadku tych zleceń – z kwoty, którą wypłacasz – już nie naliczamy i nie pobieramy podatku od zysków kapitałowych i nie odprowadzamy go za Ciebie do urzędu skarbowego.
Co ta zmiana oznacza dla Ciebie?
Od 1 stycznia 2024 roku samodzielnie rozliczasz się z podatku od zysków kapitałowych z inwestycji w nasze fundusze. Stajesz się płatnikiem tego podatku.
Możesz łączyć zyski i straty z różnego rodzaju inwestycji kapitałowych, na przykład z funduszy inwestycyjnych otwartych oraz akcji lub obligacji kupionych na giełdzie. Dzięki temu możesz obniżyć kwotę podatku.
- Jeśli w danym roku kalendarzowym zrealizujesz w swoim funduszu przynajmniej jedno odkupienie lub konwersję jednostek, w kolejnym roku fundusz wyśle Ci PIT-8C – do końca lutego.
- Każdy fundusz, w którym zrealizujesz odkupienie lub konwersję jednostek, wyśle Ci oddzielny PIT-8C. Czyli możesz dostać więcej niż jeden taki dokument.
- Musisz samodzielnie rozliczyć podatek od zysków kapitałowych za transakcje odkupienia i konwersji zrealizowane w poprzednim roku. Wypełniasz druk PIT-38. Masz na to czas do końca kwietnia.
- Podatek płacisz, jeśli osiągniesz dochód, czyli zysk. Zysk masz wtedy, gdy przychody, które wykazujesz w PIT-38, są wyższe od kosztów. Podatek także musisz zapłacić do końca kwietnia.
Więcej informacji na temat zmian podatkowych od 1 stycznia 2024 roku znajdziesz na stronie www.gstfi.pl/podatki.
Ważna informacja!
Te zmiany nie dotyczą inwestycji poprzez programy emerytalne, czyli IKE, IKZE, PPK i PPE. Zasady rozliczania podatku w tych programach działają jak do tej pory.
Wystarczy, że w serwisie GS TFI24 otworzysz IKE Plus i wybierzesz opcję „Przenieś IKE”. Po rejestracji otrzymasz od nas dokument. Przekaż go instytucji, która aktualnie prowadzi Twoje PPE i na jego podstawie złóż dyspozycję wypłaty transferowej. Dzięki temu instytucja odsprzeda Twoje inwestycje i prześle uzyskane pieniądze na Twoje nowe IKE Plus. W IKE Plus wybierzesz, ile i w jakie fundusze, chcesz inwestować.
Realizacja zlecenia wypłaty transferowej nic Cię nie kosztuje.
Możesz wypłacić środki, gdy ukończysz 60 lat lub jeśli posiadasz prawo do wcześniejszej emerytury i ukończysz 55 lat. Jeżeli ukończysz 70 lat, nie pracujesz u pracodawcy prowadzącego program i nie złożyłeś dotąd wniosku o wypłatę – wypłata następuje automatycznie.
Jeśli ukończyłeś/-as 60 lat (albo 55 lat i nabyłeś/-aś wcześniejsze uprawnienia emerytalno – rentowe), możesz wypłacić swoje środki zgromadzone w PPE jednorazowo albo w ratach.
Jeśli zdecydujesz się na wypłaty w ratach, to w dowolnej chwili możesz zmienić swoją dyspozycję i zażądać jednorazowej wypłaty środków pozostających na Twoim rachunku PPE.
W każdej chwili możesz również zmienić częstotliwość wypłat ratalnych, np. z kwartalnych na miesięczne i na odwrót.
Zlecenie możesz złożyć:
- bezpośrednio u swojego pracodawcy (jeśli posiada włączoną usługę PPE Online) lub
- po zalogowaniu – w serwisie transakcyjnym GS TFI24.
Inwestując za pośrednictwem gstfi24.pl nie ponosisz opłat dystrybucyjnych.
Możesz wypłacić środki, gdy ukończysz 60 lat lub jeśli posiadasz prawo do wcześniejszej emerytury i ukończysz 55 lat. Jeżeli ukończysz 70 lat, nie pracujesz u pracodawcy prowadzącego program i nie złożyłeś dotąd wniosku o wypłatę – wypłata następuje automatycznie.
Tak. Dokonując takiej wypłaty utracisz prawo do dalszego otrzymywania składek finansowanych przez Pracodawcę.
Nie musisz jednak dokonywać wypłaty środków z PPE, od razu po ukończeniu wieku uprawniającego Cię do ich wypłaty. W takim przypadku warto poczekać z dokonaniem wypłaty aż do momentu przejścia na emeryturę.
Jeżeli natomiast ukończysz 70 lat i nie złożysz wniosku o wypłatę środków z PPE, wówczas automatycznie wypłacimy całość Twoich środków na wskazany rachunek bankowy, jeśli nie będziesz już zatrudniony u Pracodawcy prowadzącego Twoje PPE.
Zarówno w przypadku wypłaty jednorazowej, jak i ratalnej, nie zapłacisz podatku od zysków kapitałowych ani dochodowego.
Zlecenia składane przez pracownika w ramach jego uczestnictwa w PPE muszą być zatwierdzone przez pracodawcę. Wymaga tego od pracodawcy Ustawa o pracowniczych programach emerytalnych.
Formularze zleceń i dyspozycji dotyczących zarządzania środkami po śmierci uczestnika, który inwestował za pośrednictwem GSTFI24, znajdziesz tutaj.
Formularze zawierają instrukcje jak wypełnić dokumenty i gdzie je dostarczyć.
Zwrotu swoich środków z IKE lub IKZE możesz dokonać w dowolnym momencie. Warto jednak wiedzieć, że decydując się na to przed osiągnięciem odpowiedniego wieku, będzie wiązać się to konsekwencjami podatkowymi.
W przypadku IKE (możliwy zwrot częściowy albo całkowity) wcześniejsza wypłata środków wiąże się z koniecznością zapłacenia 19% podatku od zysków kapitałowych. Dodatkowo, jeśli na IKE przeniosłeś/łaś środki z PPE, oprócz podatku od zysków kapitałowych, 30% sumy podstawowych składek z PPE zostanie przeniesione na Twoje subkonto w ZUS.
W przypadku IKZE (możliwy wyłącznie zwrot całkowity) przy wypłacie środków zapłacisz 10% zryczałtowanego podatku od Twoich wpłat i od ewentualnego zysku. W przypadku wcześniejszej wypłaty środków zapłacisz podatek dochodowy – rozliczając PIT dodasz kwotę wypłaty z IKZE do podstawy opodatkowania i zapłacisz podatek według skali podatkowej.
Żeby zacząć inwestować w nasze fundusze inwestycyjne za pośrednictwem IKE Plus i IKZE, wystarczy 50 zł. Jeśli chcesz kupować fundusze bezpośrednio, pierwsza wpłata wynosi minimum 200 zł.
Zlecenia w funduszach inwestycyjnych Goldman Sachs TFI realizuje wyspecjalizowany w tym podmiot, czyli Agent Transferowy. Składane przez klientów zlecenia realizuje w dni robocze, w których odbywa się sesja na GPW w Warszawie („dni wyceny”).
Poniżej prezentujemy schemat i kolejność realizacji zleceń nabycia, odkupienia i zamiany/konwersji jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych Goldman Sachs.
Cały proces nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa funduszy trwa zatem kilka dni. Na przykładzie nabycia jednostek - najpierw przelew z Twojego rachunku bankowego na rachunek funduszu musi pokonać taką drogę, jak przelew tradycyjny. Przy zakupie, wycena jednostek uczestnictwa następuje w trybie „D+1”. To oznacza, że jak pieniądze zostaną zaksięgowane jednego dnia, to zakup odbędzie się po wycenie z następnego dnia roboczego. Ostateczną wycenę jednostek z danego dnia poznamy dopiero po zamknięciu giełd – przeważnie na koniec kolejnego dnia. Do tego należy dodać kolejny dzień na operację księgowania. W skrajnym przypadku, gdy wyślesz przelew w poniedziałek, jednostki funduszu możesz zobaczysz w serwisie nawet w kolejny poniedziałek.