Fundusze inwestycyjne - pytania i odpowiedzi
Fundusz inwestycyjny:
- jest podmiotem, którym zarządza towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI),
- pieniądze inwestorów lokuje w instrumenty finansowe i inne prawa majątkowe. W ten sposób tworzy tzw. portfel funduszu,
- w zależności od typu większą część pieniędzy może inwestować w akcje lub w papiery dłużne, czyli obligacje i bony skarbowe.
W pewnym uproszczeniu – jest to podfundusz. Według przepisów prawa towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) mogą oferować:
- fundusze inwestycyjne otwarte (FIO),
- specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO),
- fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ).
Uruchomienie funduszu to kosztowny i długotrwały proces. Obejmuje m.in. napisanie prospektu informacyjnego, który potem musi zatwierdzić Komisja Nadzoru Finanso-wego (KNF). Dlatego, gdy TFI otwiera fundusze z jednej kategorii, np. SFIO, robi to w ramach jednego prospektu. Takie rozwiązanie to fundusz parasolowy („parasol”), bo jeden prospekt zawiera kilka funduszy, a raczej właśnie subfunduszy.
Dzięki „parasolowi” możesz swobodnie przenosić pieniądze pomiędzy różnymi strategiami inwestycyjnymi, np. z Goldman Sachs Akcji do Goldman Sachs Obligacji. Nie płacisz przy tym podatku od zysków kapitałowych. Podatek zapłacisz dopiero, gdy wycofasz oszczędności z danego „parasola”.
- Fundusz parasolowy to zbiór subfunduszy. Każdy z nich może realizować inną strategię, a Ty możesz swobodnie przenosić środki pomiędzy nimi, np. z Goldman Sachs Akcji do Goldman Sachs Obligacji. Gdy dokonujesz zmian w ramach jednego funduszu parasolowego, nie musisz płacić podatku od zysków kapitałowych. Zapłacisz go dopiero, gdy wycofasz środki z danego „parasola”.
- Gdy kupujesz jednostkę uczestnictwa, to „kupujesz fundusz”. Stajesz się wtedy właścicielem części aktywów danego funduszu. Takie prawo majątkowe gwarantuje, że „sprzedając fundusz”, czyli umarzając jednostkę uczestnictwa, możesz wypłacić określoną wartość aktywów tego funduszu.
Cenę jednostki uczestnictwa danego funduszu (lub subfunduszu) określa towarzystwo funduszy inwestycyjnych, na podstawie rynkowych cen wszystkich składników portfela funduszu.
- Przy rozliczaniu zleceń odkupienia lub konwersji/zamiany obowiązuje cena jednostki uczestnictwa z następnego dnia roboczego po dniu, w którym klient swoje zlecenie przekazał dystrybutorowi, a ten agentowi transferowemu.
- Przy rozliczaniu zleceń nabycia obowiązuje cena jednostki uczestnictwa z dnia roboczego następującego po zaksięgowaniu wpłaty klienta na rachunku bankowym funduszu (lub subfunduszu).
Tak. W Polsce zyski z inwestycji w fundusze inwestycyjne są obciążone 19% podatkiem od zysków kapitałowych.
Ten podatek płacisz tylko od osiągniętego zysku, a nie od całości zebranego kapitału. Jeśli Twoja inwestycja przyniosła stratę, nie zapłacisz podatku od zysków kapitałowych.
W funduszach inwestycyjnych masz obowiązek rozliczyć się z podatku, gdy:
- odkupujesz, czyli sprzedajesz jednostki uczestnictwa,
- realizujesz konwersję, czyli przenosisz jednostki między różnymi funduszami parasolowymi w tym samym TFI. Konwersja polega na tym, że w jednym zleceniu odkupujesz – czyli sprzedajesz – jednostki funduszu A i kupujesz jednostki funduszu B.
Co się zmieniło od 1 stycznia 2024 roku?
1 stycznia 2024 roku zmieniły się przepisy podatkowe dla inwestorów indywidualnych.Według nowych regulacji fundusze nie odprowadzają podatku od zysków kapitałowych, gdy realizują odkupienie i konwersję jednostek uczestnictwa.
To oznacza, że w przypadku tych zleceń – z kwoty, którą wypłacasz – już nie naliczamy i nie pobieramy podatku od zysków kapitałowych i nie odprowadzamy go za Ciebie do urzędu skarbowego.
Co ta zmiana oznacza dla Ciebie?
Od 1 stycznia 2024 roku samodzielnie rozliczasz się z podatku od zysków kapitałowych z inwestycji w nasze fundusze. Stajesz się płatnikiem tego podatku.
Możesz kompensować – czyli wyrównywać – zyski ze stratami ze swoich inwestycji w fundusze inwestycyjne. Dzięki temu możesz obniżyć kwotę podatku.
- Jeśli w danym roku kalendarzowym zrealizujesz w swoim funduszu przynajmniej jedno odkupienie lub konwersję jednostek, w kolejnym roku fundusz wyśle Ci PIT-8C – do końca lutego.
- Każdy fundusz, w którym zrealizujesz odkupienie lub konwersję jednostek, wyśle Ci oddzielny PIT-8C. Czyli możesz dostać więcej niż jeden taki dokument.
- Musisz samodzielnie rozliczyć podatek od zysków kapitałowych za transakcje odkupienia i konwersji zrealizowane w poprzednim roku. Wypełniasz druk PIT-38. Masz na to czas do końca kwietnia.
- Podatek płacisz, jeśli osiągniesz dochód, czyli zysk. Zysk masz wtedy, gdy przychody, które wykazujesz w PIT-38, są wyższe od kosztów. Podatek także musisz zapłacić do końca kwietnia.
Więcej informacji na temat zmian podatkowych od 1 stycznia 2024 roku znajdziesz na stronie www.gstfi.pl/podatki.
W przypadku śmierci uczestnika funduszy inwestycyjnych Goldman Sachs trzeba nas o tym poinformować. Można to zrobić przez infolinię: 801 690 555. Nasi konsultanci udzielą szczegółowych wskazówek:
- jak wygląda ten proces i co należy zrobić,
- na jakich zasadach wypłacimy osobom uprawnionym środki zgromadzone na rejestrach uczestnika.
Konto w serwisie GS TFI24 może założyć każda pełnoletnia osoba, która się tam zarejestruje.
Inwestując za pośrednictwem serwis GS TFI24 dostawcą platformy i dystrybutorem funduszy jest Goldman Sachs TFI S.A. z siedzibą w Warszawie, przy Placu Europejskim 1
Wiemy, że początki inwestowania bywają trudne. Dlatego przygotowaliśmy Akademię inwestora. Dowiesz się w niej, czy fundusze inwestycyjne są dla Ciebie i jak możesz stworzyć swój pierwszy portfel inwestycyjny.
To indywidualny, ośmiocyfrowy numer każdego klienta, który jest zarejestrowany w GS TFI24. Nadajemy go automatycznie i nie można go zmienić. Jest potrzebny, aby logować się do serwisu transakcyjnego czy składać zlecenia przez infolinię. Będziesz podawać go również w tytule przelewu każdej wpłaty.
Rejestrami nazywamy poszczególne fundusze, w które inwestujesz w ramach Twojego numeru uczestnika.
To zależy od tego, czy robisz pierwszą czy kolejną wpłatę.
- Pierwszy przelew koniecznie zrób z konta bankowego, które podałaś /podałeś podczas rejestracji. To ważne, bo w ten sposób będziemy mogli potwierdzić Twoją tożsamość i rozliczyć Twoją wpłatę.
- Jeśli wysyłasz pierwszy przelew ze wspólnego konta sprawdź, kto będzie wskazany jako nadawca przelewu. To musisz być Ty. Czasem zdarza się, że w danych nadawcy przelewu są dane tylko jednego właściciela (i nie są to Twoje dane). Abyśmy mogli potwierdzić Twoją tożsamość i rozliczyć pierwszą wpłatę, musimy dostać przelew z Twoimi danymi. W przeciwnym razie, wpłata z danymi drugiego właściciela rachunku zostanie automatycznie zwrócona na rachunek, z którego została wysłana.
- Gdy już rozliczymy Twoją pierwszą wpłatę i potwierdzimy tożsamość, kolejne wpłaty do funduszu możesz robić z dowolnego konta bankowego.
- Zwróć także uwagę na tytuł przelewu. Jeśli nieprawidłowo opiszesz wpłatę, nie będziemy mogli rozliczyć jej zgodnie z Twoją intencją.
- W zależności od tego, w jaki produkt u nas inwestujesz, opisz przelew zgodnie z poniższym schematem
WPŁACAM DO FUNDUSZUJak opisać pierwszą wpłatę?
Nazwa odbiorcy: Nazwa subfunduszu Adres odbiorcy: Plac Europejski 1, 00-844 Warszawa Numer rachunku: Numer rachunku bankowego subfunduszu Tytuł wpłaty: PESEL / nazwisko i pierwsza litera imienia
Np. 12345678 / Kowalski J.
WPŁACAM NA IKE PLUSJak opisać pierwszą wpłatę?
Nazwa odbiorcy: Nazwa subfunduszu Adres odbiorcy: Plac Europejski 1, 00-844 Warszawa Numer rachunku: Numer rachunku bankowego subfunduszu Tytuł wpłaty: PESEL / nazwisko i pierwsza litera imienia /IKE
Np. 12345678 / Kowalski J. /IKE
WPŁACAM NA IKZE PLUSJak opisać pierwszą wpłatę?
Nazwa odbiorcy: Nazwa subfunduszu Adres odbiorcy: Plac Europejski 1, 00-844 Warszawa Numer rachunku: Numer rachunku bankowego subfunduszu Tytuł wpłaty: PESEL / nazwisko i pierwsza litera imienia /IKZE
Np. 12345678 / Kowalski J. /IKZE
- Gdy już rozliczymy Twoją pierwszą wpłatę i potwierdzimy Twoją tożsamość, kolejne wpłaty do funduszu możesz robić z dowolnego konta bankowego.
- Pamiętaj tylko, aby prawidłowo opisywać wpłaty. To ważne. Jeśli nieprawidłowo opiszesz wpłatę, nie będziemy mogli rozliczyć jej zgodnie z Twoją intencją.
- W zależności od tego, w jaki produkt u nas inwestujesz, opisz przelew zgodnie z poniższym schematem:
WPŁACAM DO FUNDUSZUJak opisać kolejną wpłatę?
Nazwa odbiorcy: Nazwa subfunduszu Adres odbiorcy: Plac Europejski 1, 00-844 Warszawa Numer rachunku: Numer rachunku bankowego subfunduszu Tytuł wpłaty: numer uczestnika / nazwisko i pierwsza litera imienia
Np. 12345678 / Kowalski J.
WPŁACAM NA IKE PLUSJak opisać kolejną wpłatę?
Nazwa odbiorcy: Nazwa subfunduszu Adres odbiorcy: Plac Europejski 1, 00-844 Warszawa Numer rachunku: Numer rachunku bankowego subfunduszu Tytuł wpłaty: numer uczestnika / nazwisko i pierwsza litera imienia /IKE
Np. 12345678 / Kowalski J. /IKE
WPŁACAM NA IKZE PLUSJak opisać kolejną wpłatę?
Nazwa odbiorcy: Nazwa subfunduszu Adres odbiorcy: Plac Europejski 1, 00-844 Warszawa Numer rachunku: Numer rachunku bankowego subfunduszu Tytuł wpłaty: numer uczestnika / nazwisko i pierwsza litera imienia /IKZE
Np. 12345678 / Kowalski J. /IKZE
Zapisz je lub zapamiętaj. Hasło startowe służy do pierwszego logowania, a później będzie Twoim hasłem PIN, gdy będziesz składać zlecenia przez naszą infolinię.
Inwestując za pośrednictwem gstfi24.pl nie ponosisz opłat dystrybucyjnych.
Oba pojęcia dotyczą funduszy parasolowych.
- O konwersji mówimy wtedy, gdy przenosisz jednostki uczestnictwa między subfunduszami w różnych funduszach parasolowych w tym samym TFI. Konwersja polega na tym, że w jednym zleceniu odkupujesz – czyli sprzedajesz – jednostki subfunduszu w funduszu parasolowym A i kupujesz jednostki subfunduszu w funduszu parasolowym B. Od takiej transakcji musisz rozliczyć podatek od zysków kapitałowych.
- Zamiana jednostek polega na tym, że w jednym zleceniu przenosisz jednostki uczestnictwa pomiędzy subfunduszami w tym samym funduszu parasolowym. To oznacza, że rozliczenie podatku od zysków kapitałowych jest odroczone w czasie.
Podatek od zysków kapitałowych masz obowiązek rozliczyć, gdy:
- odkupisz, czyli sprzedasz jednostki uczestnictwa, lub
- przeniesiesz jednostki do innego funduszu parasolowego, czyli zrealizujesz konwersję.
Ważna informacja!
1 stycznia 2024 roku zmieniły się przepisy podatkowe dla osób fizycznych, które inwestują w funduszach inwestycyjnych.
Według nowych regulacji:
- my – jako fundusz – nie odprowadzamy podatku od zysków kapitałowych, gdy realizujemy odkupienie i konwersję jednostek uczestnictwa,
- samodzielnie rozliczasz się z podatku od zysków kapitałowych ze wszystkich zrealizowanych w danym roku transakcji odkupienia i konwersji w funduszu. W zeznaniu rocznym wypełniasz PIT-38.
Więcej informacji na temat zmian podatkowych od 1 stycznia 2024 roku znajdziesz na stronie www.gstfi.pl/podatki.
Zlecenia konwersji i zamiany zrealizujesz w serwisie transakcyjnym GS TFI24.
- Zaloguj się do serwisu i w zakładce „Inwestycje” przy nazwie wybranego fun-duszu wybierz opcję „Zlecenia – zamiana/konwersja”.
- Aby dokończyć cały proces, postępuj zgodnie z instrukcjami.
Nie wiesz, czy to dobry moment na konwersję lub zamianę? W decyzji mogą Ci pomóc nasze komentarze rynkowe i Akademia inwestora.To bardzo proste.
- Aby zainwestować w nasze fundusze, zarejestruj się w serwisie GS TFI24.
- Dokonaj pierwszej wpłaty pierwszą rachunku bankowego podanego podczas rejestracji.
- Kolejne wpłaty do funduszy możesz realizować ze swojego konta w serwisie GS TFI24. Do konta przypisany jest Twój indywidualny numer uczestnika.
- Kolejne przelewy możesz robić z dowolnego rachunku bankowego. Pamiętaj tylko, aby właściwie zatytułować taki przelew.
Więcej o serwisie GS TFI24 znajdziesz w zakładkach „Rejestracja” i „Pierwsza wpłata”.Zlecenia w funduszach inwestycyjnych Goldman Sachs TFI realizuje wyspecjalizowany w tym podmiot, czyli Agent Transferowy. Składane przez klientów zlecenia realizuje w dni robocze, w których odbywa się sesja na GPW w Warszawie („dni wyceny”).
Poniżej prezentujemy schemat i kolejność realizacji zleceń nabycia, odkupienia i zamiany/konwersji jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych Goldman Sachs.
Cały proces nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa funduszy trwa zatem kilka dni. Na przykładzie nabycia jednostek - najpierw przelew z Twojego rachunku bankowego na rachunek funduszu musi pokonać taką drogę, jak przelew tradycyjny. Przy zakupie, wycena jednostek uczestnictwa następuje w trybie „D+1”. To oznacza, że jak pieniądze zostaną zaksięgowane jednego dnia, to zakup odbędzie się po wycenie z następnego dnia roboczego. Ostateczną wycenę jednostek z danego dnia poznamy dopiero po zamknięciu giełd – przeważnie na koniec kolejnego dnia. Do tego należy dodać kolejny dzień na operację księgowania. W skrajnym przypadku, gdy wyślesz przelew w poniedziałek, jednostki funduszu możesz zobaczysz w serwisie nawet w kolejny poniedziałek.
Jeśli wypłacasz pieniądze, to oznacza, że kończysz – przynajmniej w części – inwestowanie.
- Zaloguj się do serwisu GS TFI24 i złóż zlecenie sprzedaży swoich jednostek uczestnictwa danego funduszu.
- Możesz wybrać, czy sprzedajesz:
- określoną liczbę jednostek,
- jednostki funduszu za konkretną kwotę,
- wszystkie jednostki.
- Pieniądze, które uzyskasz ze sprzedaży jednostek, przelejemy na rachunek bankowy przypisany do Twojego numeru uczestnika.
Jeśli jednego dnia złożysz kilka zleceń tego samego rodzaju, zostaną one zrealizowane w kolejności losowej. Zobacz poniższy przykład, a dowiesz się, czemu to ważne:
Masz 10 jednostek uczestnictwa funduszu X. Chcesz rozbić całość na dwa inne fundusze Y i Z. Możesz to zrobić składając zlecenia konwersji/zamiany określając liczbę jednostek, kwotę albo wybierając „wszystkie jednostki”.
W pierwszym zleceniu wybierasz konwersję/zamianę 5 jednostek funduszu X na jednostki funduszu Y. W drugim zleceniu wybierasz konwersję/zamianę „wszystkich” jednostek funduszu X na jed-nostki funduszu Z.
Zlecenia realizowane są losowo. To znaczy, że jako pierwsze może być rozliczone zlecenie drugie. Przez wybranie w nim „wszystkich” jednostek, 10 jednostek funduszu X zostanie za-mienionych na fundusz Z. Wtedy nie będzie już dostępnych jednostek funduszu X i pierwsze zlecenie nie zostanie zrealizowane.
Ten problem pojawia się w przypadku zleceń z wyborem „wszystkich” jednostek. Dlatego składając kilka zleceń, lepiej jest określać liczbę jednostek albo określać kwotę.
Nie. Gdy zarejestrujesz się w serwisie GS TFI24 i dokonasz pierwszej wpłaty, kolejne środki możesz inwestować w dowolnym czasie i w dowolne fundusze. Pamiętaj jednak, że regularne inwestowanie przynosi wiele korzyści, np. zmniejsza zmienność inwestycji. O zaletach regularnego oszczędzania więcej przeczytasz tutaj.
W serwisie GS TFI24 możesz inwestować tak, jak lubisz i potrzebujesz. Minimalna kwota pierwszej wpłaty do dowolnego funduszu wynosi 200 zł. Potem możesz wpłacać nawet po 50 zł.
Aktualne i historyczne notowania naszych funduszy zawsze znajdziesz na tej stronie lub w aplikacji mobilnej GS TFI24.
Pamiętaj, że fundusze inwestycyjne nie gwarantują zysków.
- W GS TFI24 masz dostęp do kilkudziesięciu funduszy, które różnią się między sobą poziomem ryzyka i wysokością potencjalnych stóp zwrotu.
- Każdy fundusz ma swoją kartę, gdzie zebrane są najważniejsze informacje o nim.
- Możesz też poprosić jednego z naszych dystrybutorów, aby pomógł Ci dobrać fundusze do Twoich potrzeb i celów.
Więcej o różnicach między funduszami oraz o tym, jak generują zyski, możesz przeczytać w Akademii inwestora.Wiemy, że początki inwestowania bywają trudne. Dlatego przygotowaliśmy Akademię inwestora. Dowiesz w niej się m.in., czy fundusze inwestycyjne są dla Ciebie i jak mo-żesz stworzyć własny portfel inwestycyjny.
Nasze fundusze inwestują przede wszystkim w:
- akcje spółek notowanych na giełdach, w tym także na rodzimej GPW,
- obligacje emitowane przez skarb państwa, ale też rządy, instytucje i korporacje zagraniczne.
To, w jakie instrumenty i w jakiej proporcji konkretny fundusz lokuje powierzone środki, dokładnie opisaliśmy w jego polityce inwestycyjnej.
Zakres możliwości inwestycyjnych każdego z funduszy ustalany jest przez zarządzających jeszcze przed jego uruchomieniem. Zarządzający są później odpowiedzialni za realizację polityki inwestycyjnej funduszu. Na bieżąco podejmują decyzje o kupnie bądź sprzedaży instrumentów inwestycyjnych – np. akcji lub obligacji. Ich decyzje:
- opierają się na informacjach naszego zespołu analiz,
- muszą być zgodne z tym, jak nasza firma zapatruje się na obecną i prognozowaną sytuację rynkową.
Ogólny kierunek dla inwestycji wyznaczają regularne posiedzenia komitetu inwestycyjnego.Nasz zespół zarządzających wyróżnia się na rynku stabilnością i wieloletnim doświadczeniem. O kwalifikacjach i doświadczeniu każdego z zarządzających i analityków możesz przeczytać tutaj.