Menu główne

Czego szukasz?

    IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

    Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

    Sprawdź

    IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

    Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

    Sprawdź
    Artykuły

    Artykuł

    Jak obliczyć emeryturę?

    26.10.2023 | 5 min czytania

    Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

    Przeczytaj
    Artykuły

    Artykuł

    Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

    16.12.2023 | 10 min czytania

    Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

    Przeczytaj

    Kalkulator emerytury z PPE

    Czas inwestycji

    lat

    r.ż.

    Jak to sprawdzić?

    zł miesięcznie

    Limit wpłat w 2024:

    Stopa zwrotu

    Zakładana roczna stopa zwrotu (%):

    Zakładana roczna stopa zwrotu (%):

    Ile lat chcesz wypłacać emeryturę z PPE?

    lat

    Szacowana emerytura z ZUS:

    Dodatkowa emerytura z PPE:

    Wynagrodzenie:

    Jak to obliczyliśmy?

    Twoja emerytura z PPE:

    Łączna kwota wpłacona w okresie 30 lat:

    Przewidywany zysk

    Twoja miesięczna, prywatna emerytura z PPE:

    • składki podstawowe na PPE opłaca pracodawca
    • pieniądze na PPE są inwestowane w fundusze inwestycyjne, dając szansę na zysk
    • zyskujesz dodatkowe pieniądze na emeryturę, które są w 100% Twoje i dziedziczone dla bliskich
    Przeczytaj więcej o PPE

    Goldman Sachs TFI S.A. i Fundusze Inwestycyjne Goldman Sachs TFI nie gwarantują osiągnięcia zysku z inwestycji. Inwestycje wiążą się z ryzykiem poniesienia straty.

    Ważna informacja

    Czym jest Pracowniczy Program Emerytalny (PPE)? Czy jest limit wpłat?

    Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) to dobrowolna forma grupowego inwestowania pieniędzy na emeryturę, którą organizuje pracodawca przy współudziale pracowników. W praktyce polega to na tym, że pracodawca finansuje składkę podstawową z własnych środków, a pracownik może zadeklarować składkę dodatkową ze swojego wynagrodzenia netto.

    Do PPE może przystąpić każdy pracownik, który nie ukończył 70 lat oraz spełnia warunki Umowy Zakładowej (dostępnej u pracodawcy) dotyczące okresu i/lub formy zatrudnienia, a oprócz tego złożył deklarację uczestnictwa w Programie. Podstawowe składki na Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) wynoszą minimum 3,5%, do maksymalnie 7% wartości wynagrodzenia brutto pracownika. Dokładne warunki znajdują się w Umowie Zakładowej – dlatego każdy pracownik może otrzymywać inną wysokość składki. W przypadku składki dodatkowej, każdego roku obowiązuje limit – jego wysokość jest ustalana co roku i odpowiada 4,5-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia.

    Zainwestowany kapitał można wypłacić po ukończeniu 60. lub 55. roku życia (jeśli uzyskasz prawo do wcześniejszej emerytury), więc dla większości uczestników Programu jest to dodatek do emerytury z ZUS. Środki zgromadzone w ramach PPE są własnością prywatną i jako takie podlegają dziedziczeniu. Oznacza to, że osoby uposażone – mogą być nimi nie tylko członkowie rodziny, ale dowolne osoby wskazane przez uczestnika PPE – będą mogły skorzystać ze zgromadzonego przez Ciebie kapitału, jeśli Ty nie zdążysz. Co ważne, wypłata środków jest zwolniona z podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki.

    Podatek trzeba zapłacić w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy pracodawca zlikwiduje program, a Ty nie osiągniesz jeszcze uprawnień do wypłaty lub nie dokonasz wypłaty transferowej, np. na IKE, albo dokonasz wypłaty transferowej i postanowisz wypłacić pieniądze z IKE (wtedy nie tylko zapłacisz podatek Belki, ale 30% sumy składek podstawowych trafi na Twoje konto w ZUS).

    Wypłata środków z PPE – co warto wiedzieć?

    Forma wypłaty środków zgromadzonych w ramach PPE może różnić się w zależności od umowy z pracodawcą i instytucją finansową zarządzającą Programem. Istnieje kilka opcji wypłaty środków z PPE:

    • wypłata ratalna – środki są wypłacane w regularnych ratach, np. miesięcznych, kwartalnych lub rocznych. Co ważne, w tym rozwiązaniu środki na Twoim koncie nadal „pracują”, tj. przez cały czas są inwestowane;
    • wypłata mieszana – część środków jest wypłacana jednorazowo, a pozostała część w ratach.


    Jak obliczyć składkę PPE?

    Informacje na temat wysokości składek na PPE znajdziesz w regulaminie Programu, w umowie uczestnictwa, którą podpisujesz podczas przystępowania do programu, na stronie internetowej instytucji finansowej zarządzającej PPE w Twojej firmie lub w dziale kadr swojej firmy. Składka na PPE to 2 elementy:

    1. Składka podstawowa – opłacana przez pracodawcę. Wynosi 3,5–7% wynagrodzenia brutto. Jej wysokość zależy od decyzji pracodawcy, ile chce wpłacać na PPE.
    2. Składka dodatkowa – opłacana dobrowolnie przez pracownika, jej wysokość możesz ustalić samodzielnie i dostosować do swoich możliwości finansowych oraz celów emerytalnych. Maksymalna wysokość składki dodatkowej jest ustalana co roku przez rząd i odpowiada 4,5-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w skali roku.


    Jak działa kalkulator PPE?

    Kalkulator PPE to narzędzie, które pomaga oszacować, na jaką prywatną emeryturę możesz liczyć dzięki gromadzeniu i inwestowaniu kapitału w ramach Pracowniczego Programu Emerytalnego. Aby skorzystać z kalkulatora PPE, potrzebujesz kilku kluczowych parametrów:

    • wysokość składki podstawowej, którą pracodawca wpłaca na Twoje PPE;
    • wysokość składki dodatkowej (jeśli ją opłacasz);
    • Twój wiek;
    • liczba lat, przez które opłacana będzie składka do PPE;
    • zakładana roczna stopa zwrotu (czyli o ile procentowo, wartość inwestycji będzie wzrastać);
    • liczba lat, w jakich ma być wypłacana miesięczna emerytura z PPE.


    Na tej podstawie otrzymasz wynik:

    • całej kwoty zebranej emerytury PPE, uwzględniając wysokość składek podstawowych i dodatkowych, liczbę lat oszczędzania oraz zakładany roczny wzrost wartości jednostki uczestnictwa;
    • miesięcznej wypłaty emerytury z PPE, przez taką liczbę lat, która została wybrana wcześniej;


    Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora PPE?

    Korzystanie z kalkulatora PPE nie tylko pozwoli Ci oszacować wysokość przewidywanej emerytury prywatnej, ale także pomoże w planowaniu oszczędności – dzięki temu narzędziu możesz określić wysokość składki, która pomoże uzyskać satysfakcjonujący dodatek do świadczenia emerytalnego z ZUS. Narzędzie służy również do porównywania różnych wariantów i testowania scenariuszy – możesz zmienić wysokość składki lub liczbę lat uczestnictwa w PPE i zobaczyć, jak to wpłynie na Twoją przyszłą emeryturę.

    Oprócz tego kalkulator PPE stanowi motywację do oszczędzania – gdy zobaczysz swój potencjalny zysk, możesz zmobilizować się do regularnego płacenia dodatkowych składek lub podwyższenia ich dotychczasowej wysokości. Narzędzie służy również do zrozumienia mechanizmów PPE i bardziej świadomego planowania emerytury.

    Ważna informacja:

    Powyższy kalkulator ma charakter wyłącznie ilustracyjny i edukacyjny, zatem prezentowane wyniki nie stanowią oferty doradztwa inwestycyjnego oraz nie stanowią prognozy przyszłych zysków. Opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji podatnika i może ulec zmianie w przyszłości. Wyliczenia oparte są na założeniu dokonywania regularnej (rocznej lub miesięcznej w zależności od wybranej opcji) wpłaty składki w kwocie wskazanej przez użytkownika, regularnej kapitalizacji (rocznej lub miesięcznej w zależności od wybranej częstotliwości wpłat) oraz dokonania wypłaty po spełnieniu warunków określonych w art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. 2022 r., poz. 1792). Pozostałe parametry (oczekiwany roczny zysk, wysokość i częstotliwość wpłat, okres dokonywania wpłat oraz okres wypłat) określane są przez użytkownika. Goldman Sachs Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. i Fundusze Inwestycyjne Goldman Sachs nie gwarantują osiągnięcia celów inwestycyjnych funduszy i subfunduszy ani uzyskania podobnych wyników w przyszłości. Inwestycje w Fundusze Inwestycyjne Goldman Sachs są obarczone ryzykiem inwestycyjnym, a Uczestnik musi liczyć się z istnieniem możliwości utraty części zainwestowanych środków. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym Funduszu i jest uzależniona od wartości jednostki uczestnictwa w momencie jej zbycia i odkupienia przez Fundusz oraz od wysokości pobranych opłat manipulacyjnych i należnych podatków. Tabele Opłat znajdują się na stronie gstfi.pl. Informacje o Funduszach Inwestycyjnych Goldman Sachs oraz o ich ryzyku inwestycyjnym zawarte są w Prospektach Informacyjnych dostępnych w siedzibie Goldman Sachs Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. i na stronie gstfi.pl oraz w Kluczowych Informacjach dostępnych w siedzibie Goldman Sachs Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., u Dystrybutorów i na stronie gstfi.pl