PPK to program długoterminowego inwestowania, który jest zaprojektowany specjalnie dla pracowników. Jest on współfinansowany przez pracowników, pracodawcę i częściowo przez państwo, a wpłaty trafiają na prywatne konto pracownika.
Co miesiąc pracodawca automatycznie wpłaca na Twoje prywatne konto Twoją i jego część wpłaty. Od państwa otrzymujesz wpłatę powitalną i raz do roku wpłatę roczną. Następnie te środki inwestowane są na rynku kapitałowym za pośrednictwem funduszy zdefiniowanej daty, którymi zarządzają uprawnione do tego instytucje finansowe.
Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne, przy czym osoby w wieku od 18 do 55 lat, które rezygnują, obowiązuje automatyczny zapis, który odbywa się co 4 lata.
Wpłaty na Twoje konto w PPK pochodzą z trzech źródeł. To oznacza, że nie oszczędzasz samodzielnie, a na Twoją przyszłość składają się również wpłaty od pracodawcy i dopłaty od państwa.
Zarówno Twoje wpłaty jak i pracodawcy przekazywane są do PPK przez pracodawcę.
Pracodawca:
- wpłata podstawowa – 1,5% Twojego wynagrodzenia brutto,
- wpłata dodatkowa – nie może przekraczać 2,5% Twojego wynagrodzenia brutto.
Pracownik:
- wpłata podstawowa – 2% wynagrodzenia brutto, które jest potrącane z Twojego wynagrodzenia netto. Możesz obniżyć swoją wpłatę podstawową do 0,5% wynagrodzenia brutto, jeśli łączne dochody nie przekraczają 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia,
- wpłata dodatkowa – nie może przekraczać 2% Twojego wynagrodzenia brutto.
Państwo:
- jednorazowo – 250 zł wpłaty powitalnej,
- dopłata roczna – 240 zł z Funduszu Pracy.
Warto zaznaczyć, że wpłaty finansowane przez pracodawcę są Twoim przychodem, który podlega opodatkowaniu. Dlatego pracodawca potrąca podatek dochodowy od swojej części wpłat na PPK zgodnie z Twoją skalą podatkową, co w efekcie nieco zmniejsza Twoją pensję netto.
Środki, które gromadzisz na indywidualnym koncie PPK są Twoją prywatną własnością i podlegają dziedziczeniu.
Wszystkie środki gromadzone na kontach PPK są inwestowane na rynku kapitałowym za pośrednictwem funduszy zdefiniowanej daty. Fundusze te ograniczają poziom ryzyka wraz z upływem czasu. W zależności od daty Twojego urodzenia jesteś automatycznie przypisywany do danego funduszu. Środki inwestowane są w jednym funduszu przez cały okres odprowadzania wpłat, chyba że zdecydujesz się na zmianę funduszu.
Możesz mieć więcej niż jedno PPK. To oznacza, że przy zmianie pracodawcy środki zgromadzone w PPK możesz zostawić na dotychczasowym koncie – one nadal będą inwestowane – a u nowego pracodawcy założyć nowe konto. Możesz również przenieść środki ze starego konta na nowe, żeby mieć wszystko w jednym miejscu.
Możesz wypłacić swoje środki z PPK w każdej chwili, jednak jeśli zrobisz to przed osiągnięciem 60. roku życia wówczas zostaną one pomniejszone o:
- podatek od zysków kapitałowych (o ile będzie należny),
- wpłaty państwa,
- 30% wpłat pracodawcy, które trafią na Twoje indywidualne konto w ZUS.
Wcześniejsza wypłata bez konsekwencji możliwa jest w dwóch przypadkach: - poważnej choroby Twojej, Twojego małżonka lub dziecka (wypłacisz wtedy do 25% środków bez obowiązku zwrotu), - pokrycia wkładu własnego przy kredycie na budowę domu czy zakup mieszkania (wypłacisz do 100% środków, a jeśli zwrócisz je w ciągu 15 lat nie zapłacisz podatku od zysków kapitałowych). Dotyczy to osób przed 45. rokiem życia.
Żeby skorzystać ze wszystkich benefitów PPK najlepiej wypłacić środki po 60. roku życia. Możesz wtedy wypłacić całość środków od razu, przy czym najkorzystniej jest wypłacić do 25%, a resztę rozbić na co najmniej 120 rat. W takim wariancie nie tylko ratalne wypłaty wzmocnią Twoją comiesięczną emeryturę, ale też nie zapłacisz 19% podatku od zysków kapitałowych.
Są to fundusze inwestycyjne specjalnie zaprojektowane do rozwiązań emerytalnych. Zdefiniowaną datą jest tutaj szacowany moment Twojego przejścia na emeryturę. Przeważnie młody inwestor chętniej akceptuje ryzyko inwestycyjne, na przykład związane z inwestowaniem w akcje. Z wiekiem jednak apetyt na ryzyko maleje, a im nam bliżej do przejścia na emeryturę, tym portfel inwestycyjny powinien być stabilniejszy. Wtedy inwestor lokuje środki w mniej ryzykowne aktywa, na przykład obligacje skarbu państwa. Taką ideę automatycznie realizują fundusze zdefiniowanej daty - zapewniają większe bezpieczeństwo powierzonych środków przez stopniową zmianę alokacji.
Całość wpłat pochodzących od Ciebie, pracodawcy i państwa jest inwestowana. Praca, jaką wykonują zarządzający, oraz koszty związane z prowadzeniem funduszy zdefiniowanej daty uprawniają instytucje finansowe do pobierania opłaty za zarządzanie. Ustawowo taka opłata nie może jednak przekraczać 0,5% od wartości zgromadzonych aktywów, wyliczanych w skali roku.
Nie ma inwestycji bez ryzyka. Fundusze inwestują środki na rynkach kapitałowych krajowym i zagranicznych, w różne klasy aktywów, na przykład akcje spółek czy obligacje skarbu państwa. Notowania tych instrumentów podlegają nieustannym zmianom i mogą się znacząco wahać, co przekłada się na wartość inwestycji. Zarządzający dochowują należytej staranności, żeby dla uczestników funduszy wygenerować zysk, ale zawsze istnieje ryzyko utraty części zainwestowanych środków.
W Goldman Sachs TFI funduszami zarządza doświadczony zespół ekspertów, wielokrotnie nagradzany branżowymi nagrodami za osiągane wyniki. Codziennie podejmują decyzje inwestycyjne, oczywiście mając na uwadze ustawowe wytyczne dotyczące funduszy zdefiniowanej daty.
Dostęp do Twoich środków zapewnia Ci serwis transakcyjny gstfi24.pl.
W zależności od danych przekazanych przez pracodawcę, na Twój adres e-mail lub adres korespondencyjny wyślemy login (Numer Uczestnika), a PIN wyślemy na numer telefonu komórkowego lub adres korespondencyjny w osobnej przesyłce.
W tej sytuacji zgłoś się na infolinię i zawnioskuj o ponowną wysyłkę. List powitalny zostanie przesłany na podany adres korespondencyjny lub adres e-mail, a PIN na adres korespondencyjny lub numer telefonu zarejestrowany w systemie.
Aby dodać rachunek bankowy zaloguj się na stronie gstfi24.pl. W prawym górnym roku naciśnij w swoje imię i nazwisko, a następnie wybierz opcję ustawienia profilu. Wprowadź numer swojego konta i wykonaj przelew weryfikacyjny w celu potwierdzenia tożsamości. Zlecenie dodania rachunku przetwarza się w ciągu 4 dni roboczych po wykonaniu przelewu weryfikacyjnego z rachunku, którego jesteś właścicielem. Pamiętaj, aby złożyć tylko jedną dyspozycję aktualizacji rachunku bankowego i wykonać jeden przelew weryfikacyjny.
Aby dokonać zwrotu lub wypłaty środków z PPK zaloguj się do serwisu transakcyjnego GS TF24. Środki otrzymasz do 5 dni roboczych od momentu złożenia prawidłowego zlecenia. Zlecenie możesz również złożyć w wersji papierowej.