• Zarządzaj płynnością swojej firmy

    Depozyt, lokata… a może fundusz?
    Odkryj alternatywną formę lokowania firmowych środków.

     

    • Nie musisz umieszczać wszystkich środków Twojej firmy na lokacie bankowej. W funduszach inwestycyjnych pieniądze są do Twojej dyspozycji wtedy, kiedy ich potrzebujesz, bez utraty odsetek.
    • Daj pieniądzom szansę na wyższy zysk. Wykorzystaj fundusze inwestycyjne do lokowania nadwyżek finansowych swojej firmy.
    • W Goldman Sachs TFI zarządzamy portfelami dużych firm i instytucji. Łączymy lokalne doświadczenie z globalną wiedzą Grupy Goldman Sachs.
    • Jako Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych polski rynek kapitałowy znamy od podszewki, bo działamy na nim od 1997 roku.

    • Jesteśmy częścią Goldman Sachs Asset Management, amerykańskiej firmy, która od 150 lat świadczy usługi inwestycyjne i doradcze dla wiodących światowych instytucji, doradców finansowych i osób prywatnych.

    • Na koniec czerwca 2024 r. Grupa Goldman Sachs Asset Management zarządzała aktywami o wartości ok. 2,8 biliona dolarów, z czego blisko 800 miliardów ulokowanych było w funduszach rynku pieniężnego i funduszach krótkoterminowych dłużnych.

    Dlaczego warto wykorzystać nasze fundusze inwestycyjne?

    Mamy wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu portfelami inwestycyjnymi dla lokalnych firm. Za inwestycje odpowiada stabilny zespół zarządzających, który stosuje rygorystyczne polityki inwestycyjne. Dodatkowo wiedzę i rozwiązania inwestycyjne czerpiemy również z globalnej grupy Goldman Sachs Asset Management. Produktami płynnościowymi zarządzamy tak, by ograniczać ryzyko i dostarczać przewidywalne i powtarzalne wyniki. Dokładamy starań, żeby firma mogła bez zmartwień wycofać środki w dowolnym momencie i sytuacji na rynku. 

    Inwestuj i zarabiaj

    Na finanse przedsiębiorstw patrzymy w kategorii potrzeb gotówkowych. Do zarządzania średnio i długoterminową płynnością w firmie świetnie nadają się konserwatywne fundusze inwestycyjne. Inwestując w najpłynniejsze aktywa, skupiają się na minimalizowaniu zmienności i realizowaniu stabilnych, powtarzalnych stóp zwrotu. Dzięki temu firma ma szansę na wyższy zwrot niż w przypadku depozytu, a środki są zawsze dostępne – bez konsekwencji przy wypłacie i z niższym ryzykiem kredytowym.

    Radosław Sosna, członek zarządu Goldman Sachs TFI

    Trzy poziomy potrzeb płynnościowych w firmie

    Potrzeby gotówkowe firmy dzielimy na trzy, przedstawione na wykresie, kategorie. Każda z nich inaczej zmienia się w czasie. Poziom gotówki potrzebnej na bieżąco zmienia się dynamicznie, ale w średnim i długim terminie część gotówki zalega jako stabilny „osad”.

    Trzy poziomy potrzeb płynnościowych w firmie

    • Płynność krótkoterminowa

      W horyzoncie od 1 dnia do kilku miesięcy zmienność przepływów pieniężnych jest wysoka, a podstawowym celem jest płynność środków i ochrona kapitału. Dlatego naturalną opcją dla takiej płynności jest rachunek bieżący oraz lokaty krótkoterminowe.

    • Płynność średnioterminowa

      W terminie ok. 12 miesięcy zmienność przepływów jest znacznie niższa, a celem, oprócz ochrony kapitału, jest również dodatkowy zwrot. Oprócz lokaty pod uwagę warto wziąć również fundusze krótkoterminowe o konserwatywnej strategii.

    • Płynność długoterminowa

      Zapotrzebowanie na środki z długoterminowego osadu jest najmniej zmienne. Dlatego jego głównym celem powinno być przynoszenie dodatkowej stopy zwrotu. Rozwiązaniem mogą być fundusze o niskiej zmienności lub szyte na miarę dedykowane portfele inwestycyjne.

    Inwestycje o niskim ryzyku

    W ofercie mamy dwa fundusze, które najbardziej odpowiadają na potrzeby zarządzania płynnością. Wyróżniają się najmniejszym apetytem na ryzyko w całej naszej gamie produktów. Inwestują przede wszystkim w krótkoterminowy dług Skarbu Państwa i instrumenty emitowane przez państwowe instytucje – BGK i PFR. Dlatego poziom zabezpieczenia lokat funduszy jest bardzo wysoki. Oprócz tego oba fundusze skupiają się przede wszystkim na papierach o zmiennym oprocentowaniu. To sprawia, że ich portfele są bardziej odporne na wahania stóp procentowych niż typowych rozwiązań. Dopełnieniem funduszy zawsze jest gotówka, żeby zapewnić inwestorom płynność w każdych warunkach rynkowych.

    Paweł Gołębiewski, zarządzający funduszami w Goldman Sachs TFI

    Goldman Sachs Konserwatywny

    Większość portfela ulokowana jest w krótkoterminowych instrumentach dłużnych. Dzięki temu ten fundusz ma niską wrażliwość na wahania rynkowych stóp procentowych. To również jeden z najbardziej defensywnych funduszy w naszej ofercie. Patrząc pod kątem rozwiązań płynnościowych skierowany jest do inwestorów, którzy nadal mają niską tolerancję na ryzyko, ale jednak nieco wyższą niż w przypadku Goldman Sachs Konserwatywnego Plus.

    Jak zarządzamy?

    • Co najmniej 70% aktywów funduszu inwestujemy w instrumenty emitowane, poręczone lub gwarantowane przez Skarb Państwa,
    • na zasadach określonych w prospekcie możemy też inwestować w inne instrumenty finansowe, w tym instrumenty pochodne,
    • w tym funduszu nie inwestujemy w akcje,
    • fundusz jest aktywnie zarządzany. Jego celem nie jest odzwierciedlanie benchmarku. Jego benchmark służy nam do oceny efektywności inwestycji.

    Sprawdź aktualne wyniki tego funduszu

    Goldman Sachs Konserwatywny Plus

    To fundusz o najbardziej konserwatywnej polityce inwestycyjnej z naszej oferty. Inwestuje w najbardziej płynne aktywa rynków dłużnego i pieniężnego. Za pośrednictwem funduszy Goldman Sachs ma on również dostęp do amerykańskich i europejskich instrumentów rynku pieniężnego o ryzyku kredytowym znacznie niższym niż Polska.
     

    Jak zarządzamy?

    • Do 100% aktywów funduszu inwestujemy w polskie i zagraniczne krótkoterminowe dłużne papiery wartościowe oraz instrumenty rynku pieniężnego,
    • w instrumenty rynku pieniężnego inwestujemy w szczególności poprzez fundusze rynku pieniężnego (FRP). Ten rodzaj funduszy charakteryzuje wysoki stopień płynności, dywersyfikacji i stabilności wartości zainwestowanego kapitału,
    • na zasadach określonych w prospekcie możemy też inwestować w inne instrumenty finansowe, w tym instrumenty pochodne,
    • w tym funduszu nie inwestujemy w akcje,
    • fundusz jest aktywnie zarządzany. Jego celem nie jest odzwierciedlanie benchmarku. Jego benchmark służy nam do oceny efektywności inwestycji.

    Sprawdź aktualne wyniki tego funduszu

    Skontaktuj się z nami

    Wojciech Górny
    Dyrektor działu sprzedaży w Goldman Sachs TFI

    +48 667 892 219
    wojciech.gorny@nntfi.pl

    To może Cię zainteresować

    Zweryfikowany przez eksperta

    Inwestycje

    Instrumenty finansowe – kompleksowe spojrzenie na kluczowe elementy rynku kapitałowego

    08.07.2024 | 8 min czytania

    Dowiedz się, czym są instrumenty finansowe i poznaj ich rodzaje. Odkryj, które opcje inwestycyjne mogą być odpowiednie dla twoich potrzeb finansowych.

    Redakcja

    Zweryfikowany przez eksperta

    Inwestycje

    Fundusze papierów dłużnych – czym są i jak w nie inwestować?

    19.08.2024 | 9 min czytania

    Poznaj podstawy inwestowania w fundusze papierów dłużnych. Dowiedz się, jak działają i dlaczego warto w nie inwestować.

    Redakcja

    Zweryfikowany przez eksperta

    Finanse osobiste

    Lokata czy fundusz inwestycyjny?

    24.05.2024 | 12 min czytania

    Zastanawiasz się, co wybrać: fundusz inwestycyjny czy lokatę? Odkryj kluczowe różnice, ryzyko i potencjalny zysk. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej!

    Redakcja