Menu główne

Czego szukasz?

    IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

    Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

    Sprawdź

    IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

    Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

    Sprawdź
    Artykuły

    Artykuł

    Jak obliczyć emeryturę?

    26.10.2023 | 5 min czytania

    Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

    Przeczytaj
    Artykuły

    Artykuł

    Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

    16.12.2023 | 10 min czytania

    Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

    Przeczytaj

    Lokata terminowa

    Umowa pomiędzy bankiem a klientem dotycząca lokowania środków pieniężnych. Pozwala ona na wygenerowanie zysku z ulokowanych w ten sposób oszczędności. Zawierana jest na konkretny – ustalony w umowie – czas, gwarantując wypłatę odsetek na koniec trwania umowy.

    Lokata terminowa może mieć dwie formy: odnawialną (automatyczne przedłużenie lokaty po upływie czasu, na który została zawarta) lub nieodnawialną (rozwiązuje się wraz z końcem umowy, a środki pieniężne są automatycznie zwracane klientowi). Lokaty terminowe są doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, które chcą narzucić sobie pewną dyscyplinę oszczędzania, bowiem wcześniejsze rozwiązanie umowy najczęściej skutkuje utratą wszystkich zarobionych odsetek lub chociaż ich znacznej części.

    Lokaty terminowe różnią się między sobą nie tylko długością umowy, ale również wysokością oprocentowania oraz częstotliwością kapitalizowania odsetek. Samo oprocentowanie też może posiadać różną formę (stałe lub zmienne).

    Najczęściej zawierane są lokaty na okres z przedziału od jednego miesiąca do 3 lat. Lokaty terminowe nieprzekraczające 12 miesięcy nazywa się lokatami krótkoterminowymi. W celu założenia lokaty należy wpłacić kapitał w minimalnej wysokości, którą określają warunki konkretnego produktu bankowego.