Menu główne

Czego szukasz?

    IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

    Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

    Sprawdź

    IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

    Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

    Sprawdź
    Artykuły

    Artykuł

    Nowe zasady podatkowe

    Dowiedz się, jak rozliczyć po nowemu podatek od zysków kapitałowych ze swoich inwestycji w fundusze.

    Przeczytaj
    Artykuły

    Artykuł

    Nowe limity IKE i IKZE w 2025 r.

    Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2025 roku.

    Przeczytaj

    Wydatki regularne i nieregularne 

    Używany w procesie zarządzania domowym budżetem podział wydatków na dwie zasadnicze kategorie. Podział ten uwzględnia wydatki, które są ponoszone regularnie w danym miesiącu oraz te, które są nieplanowane i okazjonalne. Ten podział warto stosować zwłaszcza przygotowując się do systematycznego planu oszczędzania (obejmującego m.in. redukcję zbędnych wydatków i obniżania wysokości wydatków niezbędnych) oraz pomnażania pieniędzy. Narzędziem wspomagającym taki plan jest raport (rejestr) wydatków domowych. W ramach raportu wyodrębnia się tzw. katalog wydatków przewidywalnych, który obejmuje właśnie wydatki regularne oraz nieregularne.

    Wydatki regularne są najczęściej doskonale nam znane w każdym miesiącu i w pełni przewidywalne. Są to w szczególności różnego typu opłaty stałe za: prąd, gaz, telewizję, telefon, czynsz za mieszkanie, jedzenie itp. Wydatki nieregularne natomiast nie są przewidywalne i zdarzają się nam okazjonalnie. Należą do nich wydatki na ubrania, rozrywkę itp. To one sprawiają nam najwięcej problemów jeśli chodzi o kontrolowanie domowego budżetu. Regularna analiza wydatków regularnych i nieregularnych pod kątem ich racjonalności może przyczynić się do wypracowania naprawdę sporych oszczędności.